neděle 2. října 2011

III. semestr na FIT ČVUT – první dojmy

 Zimní semestr 2011/2012 po 2. týdnu

Automaty a gramatiky

Úvod do gramatik, zejména regulárních. Formální jazyk je množina slov, složených ze symbolů nějaké abecedy (např. „a“, „ab“, „abb“, …). Gramatika je popis takového jazyka (např. první znak slova je „a“; může následovat libovolný počet „b“). Automat je model počítače, který takový jazyk pozná – o přijatém slovu rozhodne, zda je z jazyka, nebo ne (viz článek o hádance v RPG).

Jelikož jde de facto o matematiku, hrozí zde nebezpečí, že podstata věci skončí zasuta pod nánosem formalismů. Pan docent Janoušek se naštěstí velmi snaží, aby k tomu nedošlo, a poněkud hieroglyfické materiály svého kolegy doc. Holuba podpírá intuitivním uchopením problému. (Raději se nechci domýšlet, jak by předmět dopadl, kdyby byl plně v režii pana Holuba, ač je zřejmě českou kapacitou v oboru.)

Holubova formalizující prezentace k předmětu BI-AAG
Holubova formalizující prezentace k předmětu BI-AAG

Databázové systémy

Pan dr. Valenta je praktik a přednášky mají spád, ač návrh databáze nezní jako příliš vzrušující činnost. Semestrální prací je, jak asi tušíte, návrh databáze a dotazů na ni. Obzvláště vhodné, pokud se o návrh takového systému pokoušíte nezávisle na škole… :-)

Valentova věcná prezentace k předmětu BI-DBS
Valentova věcná prezentace k předmětu BI-DBS

Základy diskrétní matematiky

Diskrétní je opakem spojitého. Tento předmět se zabývá divnými věcmi, jako jsou rekurentní rovnice a matematická indukce. Divnými věcmi, které však úzce souvisejí s algoritmy, zejména těmi zapsanými ve funkcionálním programovacím jazyce, kde si s tou rekurzí musí člověk vystačit, protože mu nic jiného nezbývá.

Pro účely funkcionálního programování zvolil pan docent Kolář software Mathematica. Kdyby zvolil Haskell, zřejmě by to bylo čitelnější. Každopádně je to zajímavá exkurze do exotických krajin (asi jako když se ráno probudíte na Marsu).

Kolářova didaktická prezentace k předmětu BI-ZDM
Kolářova didaktická prezentace k předmětu BI-ZDM

Efektivní algoritmy

Předmět pana děkana, prof. Tvrdíka. Zabývá se rozptylovacími tabulkami, řadícími algoritmy, stromy, složitostí. Předmět není primárně programovací.

Tvrdíkova inženýrská prezentace k předmětu BI-EFA
Tvrdíkova inženýrská prezentace k předmětu BI-EFA

Objektové modelování

„Objektově orientovaný programovací jazyk“ je něco jako „děravé vědro orientované na bezeztrátový přenos vody“. Skuteční programátoři programují ve Smalltalku! Skutečném objektovém jazyce!

Díkybohu za jazyky jako je Python, kde použiji objektový návrh, když chci, nebo funkcionální magii, když chci. Já totiž někdy nechci. Ale je fakt, že když člověk přistoupí na onu hru, že je se Smalltalkem docela legrace :-)

Perglova snivá prezentace k předmětu BI-OMO
Perglova snivá prezentace k předmětu BI-OMO

Základy softwarového inženýrství

„Programátor“ je něco jako „pomocný dělník na stavbě“. Skutečný mozek je softwarový architekt! Programátor je jeho podvozek!

Semestrální prací je nějaký informační systém, převážně v rovině koncepční. Jedná se o týmový projekt :-o

Troníčkova pragmatická prezentace k předmětu BI-ZSI
Troníčkova pragmatická prezentace k předmětu BI-ZSI

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Úvod do translatismu X. aneb Obrácená strana medaile

Hlídejte si svá holoubátka! Po více než třech letech dospěl filologicko-psychologický seriál o nové vědní disciplíně translatismu ke s...